banner_image

Festés növényekkel

Az ecoprint textil festési technika egy különleges, fenntartható módszer a szövetek természetes festésére, mely során növényi anyagokkal és gőzöléssel érjük el a kívánt színeket és mintákat. Ez a technika teljesen környezetbarát, mivel nem igényel szintetikus festékeket, és az eljárás során keletkező anyagok többsége természetes eredetű. Egy szép és kreatív módja a textilek festésének, ami lehetőséget ad arra, hogy a természet adta erőforrásokat kihasználjuk. Az így készült textíliák egyediek, és minden egyes darab sajátos, megismételhetetlen mintázattal rendelkezik.


Az ecoprinthez szükséges anyagok és eszközök:


Textil: A legjobb választás a természetes rostszövetek, mint például a pamut, selyem, len vagy juta. A műszálas anyagokban nem rögzül a növények festékanyaga.


Növényi anyagok: Friss vagy szárított növények, levelek, virágok, gyökerek, amelyek természetes színezőanyagokat tartalmaznak. Érdemes utána olvasni kicsit a festő növényeknek mielőtt bele vágunk.


Gőzölő edény: Olyan edény, amely lehetővé teszi a vízgőz keringését. Ezek lehetnek párolók vagy akár egy egyszerű, vízzel teli fazék is.


Vászon vagy kötöző anyag: A minta, illetve a növények rögzítéséhez.


Válasszuk ki a kívánt növények leveleit, virágait és más növényi részeit. Különböző növények más és más színárnyalatokat adhatnak. Bár a színek nagyjából előre megjósolhatóak, de minden egyes nyomtatás során más eredményt hozhatnak az eltérő körülmények miatt. Még az ugyanolyan levelek színe és fonákja is különböző lenyomatot eredményez, illetve az sem mindegy, hogy egy növényi rész mennyire fiatal, vagy idősebb hajtás.


Textil előkészítése:


A szövetet érdemes előtte kimosni (növényi alapú textileket mosógépben 60 fokon), hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket és a gyártáskor használt esetleges vegyszereket. Ez fel is puhítja az anyagot és segít abban, hogy a festék jobban rögzüljön a szálak között.


Ezután a textilt festés előtt kezelhetjük valamilyen rögzítővel (ez általában valamilyen természetes alapú fém só, pl. alumínium, réz vagy vas), hogy fokozzuk a színek tartósságát. Ezen rögzítők egy része a színeket is módosítja egyben. 


Mintázás:


A kiválasztott növényeket elhelyezzük a textileken. Az anyagot ezután szorosan feltekerjük, és jól megtűzzük vagy megkötjük, hogy a növények a lehető legjobban érintkezhessenek a szövet felületével.


Gőzölési folyamat:


A textilt elhelyezzük a pároló edényben és felforraljuk. A gőz segít a színmolekulák átvitelében a textilre. A gőzölési idő általában 30 perc és 2 óra között változhat a kívánt eredménytől függően. A hő hatására a növények színezőanyagai fokozatosan átkerülnek a szövetbe, így létrehozva a kívánt mintát.


Öblítés és szárítás:


A gőzölési idő letelte után a textilt óvatosan eltávolítjuk a gőzölőből, és langyos vízben öblítjük le, hogy eltávolítsuk a felesleges színezéket. A textilt kiterítjük vagy felakasztjuk száradni, lehetőleg árnyékos helyen, hogy megőrizzük a színek élénkségét.


Miután a textil megszáradt, használható különböző kreatív projektekhez.


Minden festési folyamat egyben egy kíérlet is, így érdemes a felhasznált anyagokat (milyen alapra, milyen növényeket és milyen rögzítőt használtunk) dokumentálni, jegyzetelni, felírni a tapasztalatokat, hogy mik működnek jól együtt és mik azok amik nem.

banner_image

Rólam - Ki áll a vállalkozás mögött?

Szegedi Csilla vagyok, két óvodás korú kisgyermek és a Csicsi Kuckó anyukája. Miért éppen a Csicsi nevet választottam? Gyermekkoromban apukám hívott így. Akkor nagyon nem szerettem ezt a becenevet, nem is engedtem senki másnak, hogy így hívjon, csak neki. Ő már nincs köztünk, így már jó ideje senki sem szólított ezen a néven. Hiányzott.


Mindig érdekelt a kézműveskedés, a rajzolás, a festés és a varrással is már gyermekkoromban megismerkedtem és nagyon megszerettem. Az élet azonban más irányba sodort, így nagyon sokáig nem hódolhattam ennek a szenvedélyemnek. Aztán egyszer csak azon kaptam magam, hogy itt vagyok 40 éves, az életem felét már leéltem és a másik felében szeretnék olyannal foglalkozni, amit igazán szeretek.


Közben született két gyermekem, akik mellett először hobbiként újra előkerült a varrógép, majd szépen lassan körvonalazódott a fejemben a vállalkozás gondolata. Olyan volt ez, mint egy hazatérés. Tudtam, hogy ezzel szeretnék foglalkozni.


Véleményem szerint nem mindegy, hogy a gyermekeink mivel játszanak. Kisgyermekes anyukaként nagyon sok játék vesz körül nap, mint nap és amikor körül nézek elborzaszt, hogy ennek a hatalmas játék kupacnak a nagy része műanyag. És az a nagy kupac műanyag előbb utóbb műanyag szemét lesz. És ez csak egyetlen család, csak két gyermek kupaca...


Pedig lehetne kicsit tudatosabban, fenntarthatóbban játszani is. A célom, hogy ezen változtassak egy kicsit, még akkor is, ha csak egy picike csepp vagyok a műanyag tengerben. Hát ezért döntöttem úgy, hogy kizárólag pamutból készítek játékokat.

banner_image

Miért érdemes kézműves pamut játékokat választani?

Ahogy a modern világban egyre többet támaszkodunk a technológiára és az ipari termékekre, egyre kevesebb hely jut a kézművességnek és az egyedi, minőségi termékeknek. Sajnos ebben a folyamatban a játékok sem kivételek. A kézműves pamut játékok azonban számos előnnyel járnak, ezért érdemes inkább ezeket előnyben részesíteni.


Először és legfontosabbként, a kézműves pamut játékok egyedülállóak és különlegesek. Minden darab kézzel készül, így minden egyes játék egyedi és kicsit más. Nem találkozhatunk két ugyanolyan játékkal. A készítők rengeteg időt és energiát fektetnek a tervezésbe és a kidolgozásba, hogy minden egyes játék tökéletes legyen. Tehát ha kézműves pamut játékot választunk, garantáltan olyan darabot kapunk, ami senki másnak nincs meg. Az egyedi játékokkal kifejezhetjük a gyerekek személyiségét és stílusát, és ezáltal egyedi élményt nyújtunk nekik.


Kézműves játékok mellett döntve a gyerekeket arra ösztönözzük, hogy felfedezzék és használják saját kreativitásukat. Kézműves játékokkal való játék során képzeletüket is kibontakoztathatják, és megérthetik a készítés folyamatát is.


Másodszor, ezek a játékok környezetbarátabbak. A pamut egy természetes anyag, amely biológiailag lebomlik, míg a műanyag számos káros anyagot tartalmaz, és a környezetet szennyezi. A kézműves pamut játékok általában magas minőségű anyagokból készülnek, amelyek tartósak és ellenállóak. Ez azt jelenti, hogy hosszú ideig élvezhetik őket a gyerekek, és kevésbé valószínű, hogy megsérülnek vagy elhasználódnak, ezzel hozzájárulnak a fenntartható életmódhoz és a környezettudatossághoz. Egy ilyen játék vásárlásával hosszú távra gondolkodunk, elkerüljük a gyakori cserét és a hulladéktermelést.


Éppen ezért ezek a játékok a hosszú távú befektetések közé tartoznak. Gyakran előfordul, hogy az olcsó műanyag játékok rövid időn belül tönkremennek, elhasználódnak vagy elvesznek. A kézműves pamut játékok viszont időtállóbbak és strapabíróbbak. Egy ilyen játék sokkal hosszabb ideig szolgálja a gyereket, ami hosszú távon sokkal gazdaságosabb választás.


Harmadszor, a kézműves pamut játékok egyértelműen biztonságosabbak a gyerekek számára. Az ipari játékokban gyakran találhatók műanyagrészek, amelyek káros anyagokat tartalmaznak. Ezek a játékok könnyen eltörhetnek vagy éles szélekkel rendelkezhetnek, amik sérülést okozhatnak a gyermeknek. A kézműves pamut játékok viszont strapabíróak és puhák, így tökéletesek a gyerekek érzékeny bőrének, nincsenek káros anyagok, és nyugodt szívvel adhatók a gyermekek kezébe. Ez a biztonságérzet jóval többet ér mint a tömeggyártott társaik olcsó és törékeny alternatívái.


Végezetül, a kézműves pamut játékok gyakran kézzel készülnek, ami azt jelenti, hogy nagyobb gondot fordítanak a részletekre és a minőségre. Ez nemcsak szebbé és egyedibbé teszi őket, hanem támogatja a kézműveseket és a helyi kisvállalkozásokat is. A helyi kézművesek támogatása a helyi gazdaság és közösség fejlődését is elősegíti. Amikor kézműves pamut játékot vásárolunk, támogatjuk a kézműveseket abban, hogy folytathassák szenvedélyüket, és megélhetést teremtsenek maguknak és családjuknak.


Tehát ha szeretnénk különleges és minőségi játékokat adni a gyerekeink kezébe, mindenképpen válasszunk kézműves pamut játékokat. Ezek az egyedi, környezetbarát, biztonságos és tartós játékok valódi értéket és örömöt nyújtanak a gyermekeknek, miközben támogatják a fenntartható életmódot és a helyi kézművességet, valamint fejlesztik a gyerekek kreativitását és képzeletét.

banner_image

Textil minősítések - Miért kell velük foglalkozni?

Két alapvető textil minősítést szeretnék bemutatni, mert én is ezeket az alapanyagokat részesítem előnyben a játékok készítése során. A felhasznált alapanyagaim - azon felül, hogy 100% pamut tartalmúak - körülbelül 70%-ban minősítettek is. Csak azért nem teljes mértékben, mert egysezrűen nem minden fajta alapanyagból érhető el minősített változat. Célom, hogy ezt az arányt egyre feljebb tornásszam, így amikor csak lehetséges miősített alapanyagot használok.


Az első az Oeko-Tex Standard 100 egy globálisan elismert textil minősítési rendszer, amely a termékek biztonságát és környezetbarát jellemzőit igazolja. Az Oeko-Tex Standard 100 tanúsítvány azt jelenti, hogy a termék az ökológiailag ártalmatlan és az egészséget nem károsító anyagokból készült.


Ez a minősítés különösen fontos a textiliparban, mivel a ruhadarabok, ágyneműk és egyéb textiltermékek gyártása gyakran olyan kemikáliákat igényel, amelyek károsak lehetnek az emberi egészségre és a környezetre is. Az Oeko-Tex Standard 100 az ilyen káros anyagok jelenlétét vizsgálja és garantálja, hogy a termékek biztonságosak és egészségesek a felhasználók számára.


Az Oeko-Tex Standard 100 tanúsítvány a termék teljes életciklusára vonatkozik, és folyamatosan ellenőrizik a minőséget, hogy biztosítsák a megfelelőséget az előírt szabályozásoknak, így a fogyasztók biztosak lehetnek abban, hogy az általuk vásárolt termékek biztonságosak és környezetbarátok.

Az Oeko-Tex Standard 100 minősítés egyértelmű és megbízható jelzés a termék minőségéről és hitelességéről, amely segít a fogyasztóknak a tudatos vásárlásban. Ha egy termék rendelkezik ezzel a minősítéssel, akkor biztosak lehetünk benne, hogy környezetbarát és biztonságos választás.


Mivel ez mára már egy széles körben elterjedt minősítéssé vált, így ezekből a textilekből sokkal több elérhető a piacon, nálam is ebből az alapanyagból van a legtöbb.


A második a GOTS (Global Organic Textile Standard) az egyik legmagasabb szintű textil minősítés, amely az organikus textiliparban dolgozók és fogyasztók körében nagy tiszteletnek örvend. Ez a minősítés a teljes textil ellátási láncot lefedi, amely magában foglalja az alapanyagok termesztésétől kezdve az összes feldolgozási lépésen át egészen a kész termék elkészítéséig.


A GOTS minősítés azt jelenti, hogy a textilipari vállalatok garantálják, hogy a termékek organikus alapanyagokból készültek, és az egész ellátási lánc fenntartható módon működik. Ez magában foglalja a káros vegyszerek használatának tilalmát, valamint a munkavállalók szociális és környezeti jogainak védelmét is.

A GOTS minősített termékek magas színvonalúak és környezetbarátak, így egyre népszerűbbek a tudatos vásárlók körében. Ha egy ruhadarabon vagy más textilterméken meglátod a GOTS logót, akkor biztos lehetsz benne, hogy az minőségi és fenntartható módon készült.


Ha számodra is fontos a környezetvédelem és a fenntarthatóság, akkor érdemes odafigyelned a GOTS minősítésre, és támogatni azokat a vállalatokat, amelyek megfelelnek ezeknek a szigorú szabványoknak. Így te is hozzájárulhatsz a fenntartható jövő megteremtéséhez, miközben magas minőségű ruhákat és textiltermékeket vásárolsz.


Sajnos a GOTS minősítésű alapanyagokból jelenleg még elég kevés érhető el, remélem, hogy ez is változni fog idővel!

Bevásárlókosár

    A kosara üres